Specjalistyczna metoda diagnostyczno-terapeutyczna stworzona przez pochodzącego z Nowej Zelandii Briana Mulligana.
Niewłaściwe ułożenie poszczególnych segmentów ruchowych w stawach (obwodowych lub międzykręgowych) może powodować ograniczenie ich ruchomości, a także wywołać ból w trakcie prowadzonego ruchu.
Nowatorskie podejście tej metody polega na połączeniu ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę z ruchem czynnym, wykonywanym przez pacjenta.
Metoda Mulligana znacząco wzbogaca warsztat pracy fizjoterapeuty z pacjentem, mającym dysfunkcje w obrębie stawów międzywyrostkowych kręgosłupa oraz stawów obwodowych (staw kolanowy, barkowy, łokciowy, drobne stawy dłoni i stóp)
Duże efekty uzyskuje się u pacjentów cierpiących na bóle i zawroty głowy.
Leczenie odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Pacjent otrzymuje kompleksowe instrukcje, jakich czynności unikać, aby nie nasilać dolegliwości. Zarówno terapeuta jak i pacjent są stronami czynnymi w trakcie prowadzonego leczenia.
Koncepcja Mulligana zakłada w pełni bezbolesną pracę terapeuty z pacjentem podczas stosowanych technik. Pacjent powinien czuć się komfortowo i bezpiecznie.
Terapeuta w trakcie prowadzonego wywiadu szuka ruchów oraz pozycji, które wywołają ograniczenie ruchomości czy też ból. Dopiero w takim funkcjonalnym obciążeniu dobierana jest właściwa technika lecznicza.
Do każdej procedury przypisana jest odpowiednia ilość powtórzeń. Metoda ta zakłada dużą indywidualność w zakresie stosowanych technik. Pacjenci po zdiagnozowaniu odpowiedniego ruchu leczniczego dostają specjalnie dla nich skonstruowane zadania domowe, które mają wspomagać terapię i ją utrwalać.
Metoda ta służy przywracaniu ruchomości i funkcjonalności w stawach.
Wskazania:
– bóle i zawroty głowy
– bolesny bark
– łokieć tenisisty i golfisty
– kolano skoczka
– urazy i stany po złamaniach
– zespoły bólowe kręgosłupa
Przeciwwskazania:
– gorączka
– nowotwór
– osteoporoza
– ciąża
– ból w trakcie wykonywanej techniki