Metoda McKenzie

Ból kręgosłupa jest jedną z najczęstszych przyczyn niesprawności wśród osób czynnych zawodowo. Od 50 do 80 % dorosłej populacji cierpi z powodu bólu kręgosłupa.
Dużą skutecznością w walce z tym problemem wykazuje się metoda McKENZIE.
Jest to obecnie najpopularniejszy w krajach Europy, USA oraz Nowej Zelandii sposób leczenia.

Metoda Mechanicznego Diagnozowania i Terapii, cechuje się możliwością dokonania oceny pacjenta na podstawie dokładnie przeprowadzonego wywiadu oraz badania pacjenta. Służą do tego specjalnie przygotowane protokoły diagnostyczne ,różne dla każdego odcinka kręgosłupa. Pierwsza wizyta wymaga zebrania szczegółowych informacji dotyczących rodzaju,topografii bólu oraz czynności nasilających lub zmniejszających dolegliwości.

Prowadząc terapię duży akcent kładziemy na niezależność pacjenta. Lecznicze techniki dobieramy w ten sposób, aby pacjent był w stanie wykonać ćwiczenia samodzielnie w domu.

Ważnym pojęciem używanym w trakcie terapii jest zjawisko centralizacji. Często dolegliwości bólowe nie dotyczą samego obszaru kręgosłupa,mogą dawać objawy do kończyn (rwa kulszowa).
Właściwe prowadzone leczenie powoduje stopniowe ustępowanie dolegliwości z kończyn,tymczasowy ból kręgosłupa, po to by końcowo uległ on eliminacji.

Terapeuta ma za zadanie wyjaśnienie przyczyn oraz mechanizmu powstawania bólu.

Metoda ta wymaga zaangażowania ze strony pacjenta. Efekt leczniczy uzyskuje się dzięki powtarzaniu właściwego ćwiczenia nie tylko na sali terapeutycznej ,ale również poza nią.
Każdy pacjent otrzymuje komplet informacji oraz instrukcji w zakresie właściwego trzymania postawy oraz wykonywania czynności dnia codziennego.

Wskazania:

– ból kręgosłupa o podłożu mechanicznym(dyskopatie,stenoza,rwa kulszowa,rwa ramienna)
– problemy dotyczące korzenia nerwowego
– ból krzyża o podłożu mechanicznym
– ból karku o podłożu mechanicznym
– radikulopatia szyjna

Przeciwwskazania:
– gorączka
– nowotwór
– osteoporoza
– ciąża
-infekcje
– gruźlica
– cukrzyca